2023/2024
MINIFOTBAL – POPRASK ZŠ – 1. MÍSTO
Ve středu 18. října 2023 jsme se zúčastnili turnaje v minikopané, které se hrálo v areálu ZŠ Rakovského. Hrálo se systémem 4 + 1. Náš tým postoupil po výhrách 8:0 a 4:0 do finálové skupiny. Ve finálové skupině kluci oba svoje zápasy vyhráli, nejprve 4:0 a následně 2:1. Zaslouží velkou pochvalu za předvedené výkony a skvělou reprezentaci školy.
Děkujeme a gratulujeme!
2022/2023
ATLETICKÝ ČTYŘBOJ 2022
OBVODNÍ KOLO – TÝMOVÁ SOUTĚŽ V ATLETICE
Děkujeme našim studentům za reprezentování naší školy
na atletickém čtyřboji družstev.
Naše škola se zúčastnila atletického přeboru, který probíhal v Praze na ZŠ Campanus v úterý 11. řijna 2022. Atletický čtyřboj je určený družstvům školáků ve věku od 12 do 16 let.
Naši školu reprezentovali studenti z druhých ročníků. Družstvo chlapců obsadilo první místo.
Družstvo chlapců: Vrzal František, Němec Štěpán, Postler Šimon, Gafurov Renat, Březina David
Gratulujeme!
2021/2022
FLORBAL – 2. MÍSTO
FINÁLE PRAHY – 25. 1. 2022
Náš tým se v prosincovém okresní kole probojoval do finále Prahy. Turnaje se zúčastnilo pět týmů, hrálo se systémem každý s každým, 2×10 minut. Náš tým našel přemožitele pouze v prvním zápase, jak se později ukázalo, rozhodujícím pro postup do národního finále. Výkony kluků zápas od zápasu gradovaly. Kluci zaslouží velkou pochvalu za herní projev, ale i za vystupování během celého turnaje.
RG – Kubelíkova 1:2
Branka: Vašíček
RG – Art Econ 6:1
Branky: Trnka Tomáš 2, Trnka Lukáš 2, Vašíček 2
RG – Botičská 6:1
Branky: Vašíček 2, Slapnička, Tran, Hejtmánek, Trnka Tomáš
RG – Gymnázium Heyrovského 7:3
Branky: Vašíček 3, Hejtmánek, Tran, Trnka Tomáš, Trnka Lukáš
O tento úspěch se zasloužili: Štěpán Petrášek, Jakub Männel, Štěpán Bek, Lukáš Trnka, Tomáš Trnka, Lukáš Vašíček, Kiliján Hejtmánek, Jakub Sirovátka, Dominik Slapnička, Vuong Tran, Theodor Schinko
Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.
2020/2021
ATLETICKÝ STŘEDOŠKOLSKÝ PŘEBOR
DĚKUJEME NAŠIM STUDENTŮM ZA DŮSTOJNÉ REPREZENTOVÁNÍ NAŠÍ ŠKOLY NA ATLETICKÉM STŘEDOŠKOLSKÉM PŘEBORU.
Naše škola se zúčastnila atletického středoškolského přeboru, který probíhal v Praze na atletickém stadionu Kotlářka v pátek 8. 10. 2021.
Naši školu reprezentovali studenti v dívčím a chlapeckém týmu. Dívky i chlapci obsadili shodně krásné desáté místo ve velké konkurenci ostatních škol. Studenti závodili v disciplínách běh 100 m, běh 200 m, běh 400 m, běh 800 m, běh 1500 m, skok do výšky, skok do dálky, vrh koulí a štafeta 4 x 100 m.
Dívčí tým: Divišová Marie, Tůmová Marie, Hobzová Anna, Doležalová Evelína, Jarkovská Lucie, Koděrová Hana
Chlapecký tým: Větrovec Michal, Tran Thin, Tran Vuong, Hlaveš Filip, Fait Kristian, Lubyako Ivan, Ručka Filip, Hlaveš Jan, Nguyen Vítek, Nguyen Filip, Chernichenko Maksym
2019/2020
1. Olympiáda dětí a mládeže 2020 Karlovy Vary, leden 2020 – Eliška Bílá 1.C
2. Závody v krasobruslení Záhřeb, leden 2020 – Karolína Fialová, 5.A
3. Hokejový turnaj Praha, únor 2020 – Max Curran, 1.C
4. Cup of Dresden – Krasobruslení, leden 2020 – Adriana Pospíšilová, 1.B
5. Fotbalový turnaj ve Španělsku, leden 2020 – Antonín Kinský, 4.C
6. Golfový turnaj ve Španělsku, únor 2020 – Natálie Saint Germain, 4.A
NÁVŠTĚVA JIHOAFRICKÉ REPUBLIKY
Na konci ledna jsem s mou rodinou odletěla do Jihoafrické republiky.
Jelikož tam nikdo z nás nikdy nebyl, rozhodli jsme se zajistit si anglicky mluvícího průvodce, který tam žije, aby nám ukázal nejenom památky a běžně přístupná místa, ale i odkud pochází a jak to v této zemi opravdu chodí.
První den, hned poté, co jsme dopoledne přiletěli, nám doporučil navštívit botanické zahrady, které jsou přímo nad Kapským městem. Večer jsme zašli do vyhlášené restaurace v Kapském městě, která se specializovala na sushi a mořské plody. Když jsme došli zpět na ubytování, vypadla nám elektřina a v celé čtvrti také. Mysleli jsme si, že je to kvůli větru, který je na pobřeží velmi silný.
Druhý den, když se to stejné stalo znovu, nám to připadalo už dost zvláštní, tak jsme zavolali majiteli vily, kterou jsme měli pronajatou. Ten nám řekl, že je to běžné a že si na to musíme dávat pozor. Je to kvůli tomu, že nejsou schopni vyrobit tolik elektřiny, aby to pokrylo celou zemi, a tak ji každé dvě hodiny v různých oblastech vypínají. Proto jsme se raději rozhodli podívat na jednu z nejznámějších pláží, kde se nacházejí i tučňáci. Odpoledne jsme jeli na Cape Point, odkud jsme došli až na jeden z nejjižnějších bodů a poté až na Mys Dobré naděje.
Další den jsme brzo vstávali, protože jsme se rozhodli vyjít na Stolovou horu. Šli jsme i cestou, kde jsme museli lézt, protože to bylo hodně strmé. Nahoře byl krásný výhled na celé město a oceán. Rozhodli jsme se, že se půjdeme po Stolových horách ještě projít a až pak sejdeme dolů. Cestu zpět jsme moc neodhadli a mysleli si, že půjdeme tak o dvě hodiny méně.
Další den se nám náš průvodce rozhodl ukázat, jak a kde černoši bydlí a kde i on sám žije. Nejdřív jsme jeli do té „normální“ části, kde mají obyvatelé vodu, přístup k pitné vodě a spoustu dětí chodí do školy. V jedné z nich jsme dokonce i byli. Když jsem viděla, kde a jak bydlí, už chápu, že se děti těší do školy. Pak jsme projížděli tou nejhorší částí, kde nemají vodu, elektřinu a téměř žádné zázemí.
Nakonec jsme jeli k našemu průvodci domů. V těchto pro nás špatných podmínkách žije přes 2,5 milionů lidí, z nichž je 80% nezaměstnaných. Bydlel v poměrně hezkém malém domku, na který si vydělal sám a koupil ho, což tam není běžné. Protože byl ale jako jeden z mála velmi vzdělaný, podařilo se mu založit si malou kancelář, která se zaměřuje na pomoc těm nejchudším a vůbec na pomoc při řešení problémů těchto lidí.
Další dny jsme strávili cestováním po přírodních oblastech mimo Kapské město. Hodně jsme chodili po přírodních rezervacích, chodili i lezli po horách. Navštívili jsme i nejvýznamnější vinařskou oblast Stellenbosch a Franshoek, kde je spousta nádherných luxusních vinařství.
Tento výlet do Afriky mi přišel velice zajímavý, protože jsem se toho spoustu dozvěděla o tom, jak žijí, jak se stravují, jaké řeší problémy a jak veliký je rozdíl mezi chudobou a bohatstvím.
Bára Pavlasová, 2.C
1., 2. Mezinárodní plavecké závody v Maďarsku, 18. – 21. 12. 2019 – Zita Babczynská, 2.A
3. Hokejový turnaj v Jihlavě, 11. 12. 2019 – Max Curran, 1.C
4. Turnaj olympijských nadějí – házená v Polsku, 18. – 22. 12. 2019 – Anna Jestříbková, 2.A
5., 6. Návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburku, 17. – 19. 12. 2019 – Julie Pavelková, Viktorie Anna Radoměřská, 2.A
7., 8. Závody v krasobruslení v Chorvatsku, 16. – 18. 1. 2020 – Adriana Pospíšilová, 1.
NÁVŠTĚVA V EVROPSKÉM PARLAMENTU
Spolu s Viki (Viktorií Annou Radoměrskou) jsme dostaly jedinečnou nabídku od politické strany TOP09 podívat se do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Do Francie jsme dorazily ráno. Ten den jsme měly naplánovanou pouze návštěvu muzea a poté osobní volno na prohlídku Štrasburku.
Štrasburku se říká město Vánoc, a to je také pravda. Kamkoliv se tam podíváte tam jsou světýlka, hvězdy a jiné vánoční dekorace. Na každém rohu tam také narazíte na vánoční trhy, kterými je Štrasburk také proslavený. To, kvůli čemu jsme tam přijely, nastalo další den. Ráno jsme všichni nasedli do autobusu a vyjeli společně do Evropského parlamentu. Parlament je obrovská, moderní a krásná budova. U vchodu jsme podstoupili všichni řádnou kontrolu a poté se vydali na konferenci s europoslancem TOP09 Luďkem Niedermayerem, na jehož pozvání jsme tam přijeli. Vysvětlil nám chod parlamentu, jak se parlament dělí na různé politické strany (on sám je ve straně EEP) a také jsme mu mohli klást otázky. Po debatě jsme se přesunuli do zasedací místnosti, kde proběhlo předání Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. To je cena za boj za lidská práva. Vyhrál ji ILHAM TOHTI, ujgurský ekonom a matematik, který bojuje za práva Ujgurů v Číně, ve které je ale již od roku 2014 vězněn. Cenu tak převzala jeho dcera, která momentálně žije v Americe. Měla nádherný projev o tatínkovi a o všem, co se momentálně v Číně děje. Po předání Sacharovovy ceny bylo hlasování ohledně různých zákonů a volba ombudsmanky.
Po skončení hlasování jsme šli na oběd a po obědě ještě do „Planetária evropského parlamentu“. Je to malá místnost, kde prezentují krátkým videem vliv Evropské unie na naši planetu. Pak už byl jen čas na focení a následně jsme se vrátili zpátky do centra Štrasburku. Druhý den ráno jsme se vydali na cestu zpět domů.
Julie Pavelková, Viktorie Anna Radoměrská, 3.A
1. Plavecké soustředění v Nymburku, 9. – 17. 11. 2019 – Ella Moskalieová, 2.B
2. – 4. Návštěva centra pro postižené v Kambodži – listopad 2019 – Teodor Schinko, 2.A
5. Rugbyová reprezentace v ČR, v Německu – listopad 2019 – Jakub Pospíšil, 6.B
6. Turnajová soutěž v ledním hokeji v Litvínově, 11. 12. 2019 – Max Curran, 1.C
Mgr. Magdalena Milonaki
Kambodžská centra pro fyzicky a mentálně postižené
Na začátku listopadu jsem využil příležitosti zúčastnit se monitorovací návštěvy projektu zahraniční rozvojové spolupráce neziskové organizace Světlo pro svět-Light for the World a jejího místního partnera DDSP neboli Disability Development Services Program v regionu Pursat v Kambodži. Jedná se o projekt inkluzivního tréninkového centra (střední odborné školy) pro děti a dospívající s různými druhy postižení.
V Kambodži obecně, a v regionu Pursat zejména, je stále velkým problémem to, že zde ještě jsou aktivní minová pole, jako jeden z neblahých pozůstatků působení Rudých Khmérů v 70. a 80. letech. Proto může i nyní docházet k tragickým úrazům a je zde zvýšený poměr osob s fyzickým postižením. Během monitorovací cesty jsem navštívil základní školu s inkluzivní třídou pro postižené děti, denní stacionář (Day Care Center) pro děti a dospívající se speciálními potřebami a na závěr i nedávno vybudované inkluzivní tréninkové centrum (tzv. TVET-Technical Vocational Education Training Centre), do kterého mají nyní možnost v přípravě na budoucí samostatnou obživu přejít žáci dříve navštívené inkluzivní třídy i stacionáře.
Nedávná výstavba centra i jeho současné rozšíření o tréninkovou kuchyň, dílny šití a dílny na opravy motorek byla podpořena Nadačním Fondem Avast, jehož zástupci se také zúčastnili monitorovací cesty. Na přínosném a zajímavém projektu mě nejvíce inspiroval jeho zakladatel Samnang Pheng.
Tento člověk celý svůj život pomáhá ostatním žít důstojně v jeho milované zemi. Samnanga našli jako batole v náručí jeho mrtvé matky při jednom ze štvavých pochodů Rudých Khmérů. Později byl vychován mnichy v pagodě a přesto, že chtěl být učitelem, stal se pyrotechnikem, což jeho země v tu dobu potřebovala nejvíce. Následně se ale uplatnil i jako učitel. Když ale v Kambodži zrušili jedinou neziskovou organizaci pomáhající postiženým, Samnang si nedokázal představit, že zde pro ty, kteří pomoc potřebují nejvíce, nikdo nebude. Proto založil neziskovou organizaci DDSP. Ta vybudovala centra pro pomoc postiženým, o kterých jsem se již zmiňoval, a Samnang jezdí pravidelně všechny navštěvovat. Obrovský dojem na mě udělala radost, která byla vidět v očích dětí, když viděly Samnanga přicházet. Bylo vidět, že Samnang Pheng je pro děti vzorem. V Kambodži je těžké najít si dobrou práci a vydělávat slušné peníze. Většina lidí zde pracuje na polích, na trzích nebo jako řidiči tuk tuků. Pro fyzicky nebo mentálně postiženou osobu je to ještě milionkrát těžší. Velmi se mi líbí nápad, který DDSP a Světlo pro Svět v Kambodži uskutečňují. Nám se to může zdát jako maličkost. Speciální škola je v Evropě samozřejmost. V Kambodži však nejsou tak ekonomicky vysoko a chudoba je tu obrovská a spoustu dětí nenavštíví školu celý svůj život. Budu vděčný, pokud ještě někdy dostanu příležitost podívat se na budování něčeho tak důležitého a inspirujícího.
Teodor Schinko, 2.A
1. Turnajová soutěž v ledním hokeji v Praze, 25. 11. 2019 – Max Curran (1.C)
2. – 4. Fotbalový zápas v Anglii, 25. – 26. 11. 2019 – Antonín Kinský (4.C)
5. Turnaj české amatérské golfové ligy v Praze, 27. – 29. 9. 2019 – Natálie Saint Germain (4.A), 1. místo
6. Veslařský závod Baselhead ve Švýcarsku, 15. 11. 2019 – Karolína Hartmanová (5.A), 1. místo
7. – 8. Mezinárodní pěvecká soutěž ve Varšavě, 13. – 18. 11. 2019 – Anna Tulachová (2.C), 2. místo
Mgr. Magdalena Milonaki
Jazykový kurz v Německu – Podzim 2019
Dostala jsem příležitost odjet na dva týdny do Německa s organizací EF. Odjela jsem týden před podzimními prázdninami a bydlela jsem v hostitelské rodině v Haaru, malém městečku kousek od Mnichova, odkud jsem každý den 40 minut dojížděla do školy do centra Mnichova.
Měli jsme vždy půl dne vyučování a druhý půl den jsme měli volno, které jsem často trávila s kamarády. I když nejsou dva týdny tak dlouhá doba, pomohlo mi to rozmluvit se v němčině i angličtině, dalo mi to spoustu nových zkušeností a nezapomenutelných zážitků, a hlavně neuvěřitelná nová přátelství s lidmi po celém světě.
Adéla Sluková, 4.C