Projekt Generační mosty

V roce 2019 Alzheimer home v Modřanech, který se nachází naproti našemu gymnáziu, poskytl žákům možnost dobrovolných návštěv seniorů pod vedením učitelky Německého jazyka Silvii Neumayer. Pro žáky maturitního ročníku to byla možnost provést pohovory o komunistickém období v České republice se seniory, kteří se chtěli do projektu zapojit, zatímco žáci mladčích tříd hráli se seniory různé stolní hry a povídali si. Mnozí senioři vyprávěli, jak zajimavý život měli a co všechno se jim v životě podařilo dosáhnout.

Kromě takových to návštěv, které se konaly jednou za dva tádny jsme měli přiležitost si se seniory zacvičit pod vedením paní užitelky tělěsné výchovy Jany Přibylové a společně se seniory zasadit krásné květiny na zahradě Alzheimerhome pod vedením paní učitelky biologie Evy Korn. Báječná taky byla výroba ozdob a Vánoční besídka, kdy jsme se koukali na vánoční film a hráli hry.

Já jsem se zapojila do toho to projektu, když jsem byla žákyní 4. ročníku a účastnila jsem se až do té doby, kdy to kvůli pandemii přestalo být možné. Za tuto dobu jsem měla přiležitost poznat hodně seniorů a jejich příběhy života, které byly velice zajimavé, obdivuhodné a plné inspirace. Vyprávěli mně o tom, jaké bylo jejich dětství, jak studovali, jaké měli záliby a jaké krásné situce i potíže je v životě potkaly, o zemích, které navštívili a mnoho dalších zajimavých věcí. S někým jsem dokonce měla možnost si trochu popovídat v němčině, s někým dokonce i v ruštině.

Senioři vždy byli velmi milé a rádi se podíleli na aktivitách, které byli k dispozici. Na ochotu a pozitivní energii žáků i učitelů vždy s radostí odpovídali úsměvěm a proto já, ale určitě i ostatní, se vždy těšili na další návštěvu.

Jsem velice vděčná za tuto možnost, protože mně to dalo hodně nových znalostí, pozitivní energie a protože pomáhat lidem a vidět úsměvy na jejích obličejích je nesmírně príjemné.

Taisija Stěpanova, 6.A